Oświetlenie - jak o nie zadbać
Oświetlenie – ważne dla komfortu podróży i Waszego bezpieczeństwa
Dni stają się coraz krótsze i bardziej ponure, co zmniejsza widoczność na drodze. Jazda w nocy staje się bardziej niebezpieczna zarówno ze względu na źle oświetlone inne pojazdy jak i pieszych pojawiających się na drogach bez elementów odblaskowych. Pojęcie „jazda nocna” niekoniecznie dotyczy więc wyłącznie podróży w godzinach nocnych. Warto pamiętać o sprawdzeniu oświetlenia samochodu.
W badaniach przeprowadzonych przez firmę OSRAM aż 45 proc. osób stwierdziło, że jazda nocną skraca czas podróży. Jednak 22 proc. uczestników badania stara się unikać jazdy po zmroku, 28% a 5% się jej boi.
Można poprawić komfort jazdy nocą dzięki kilku prostym sposobom:
1. Czystość reflektorów
Podstawową sprawą jest czystość reflektorów - jeśli są one zanieczyszczone na nic się przydadzą najmocniejsze żarówki i proawidłowe ustawienie świecenia reflektorów.
Wielu kierowców czyści światła podczas mycia samochodu lub szyb na stacjach benzynowych, a to zdecydowanie za mało zwłaszcza podczas jesienno-zimowej pluchy.
Tymczasem jazda na drogach szybkiego ruchu, drogach lokalnych, zwłaszcza w okresie wiosna-lato już po 30 minutach kończy się mocnym zabrudzeniem reflektorów. To samo dotyczy podróży w okresie jesienno-zimowym i podczas opadów. Przednia szyba posiada wycieraczki,co niektóre reflektory najwyżej spryskiwacze (wycieraczki stosowano dawniej), które niewiele pomagają w utrzymaniu czystości. Warto zatem często sprawdzać czystość reflektorów, a podczas szybszej jazdy nocą zatrzymywać się po to, by wyczyścić klosze. W sklepach z akcesoriami motoryzacyjnymi są specjalne preparaty do usuwania owadów. Warto mieć też w bagażniku płyn do mycia szyb ,szczotkę, a w zimie odmrażacz.
W starszych samochodach pojawia się jeszcze problem matowienia szyb reflektorów. Czasem ich stan wymaga wizyty w profesjonalnym zakładzie lub nawet wymiany reflektorów na nowe. Warto także spróbować „domowego” sposobu na wyczyszczenie klosza poprzez użycie drobnej pasty lekkościernej i dokładnym przepolerowaniu.
2. Ustawienie reflektorów
Według Instytutu Transportu Samochodowego tylko 1% sprawdzonych aut miało prawidłowo ustawione oba reflektory.
Prawidłowe ustawienie reflektora ma ogromny wpływ na jakość oświetlenia drogi. Tylko prawidłowo ustawiony i czysty reflektor spełnia swoją funkcję w 100%. Zbyt nisko świecący reflektor sprawia, że nni uczestnicy ruchu są niewidoczni, a światło ma krótki zasięg. Zbyt wysoko świecące reflektory mogą zwiększać zasięg światła, ale i oślepiają innych kierowców i nie doświetlają poboczy drogi na których znajdować się mogą piesi bądź zwierzęta. Reflektory należny ustawiać w specjalistycznym warsztacie mechanicznym lub na Stacji Kontroli Pojazdu. Ustawienie reflektorów jest też jednym z badań przeprowadzanych podczas przeglądu samochodu.
3. Odpowiednie żarówki
Posiadanie sprawnego oświetlenia i czystych kloszy nie gwarantuje bezpieczeństwa na drodze, jeżeli nie podsiadamy odpowiednich żarówek. Aktualnie na rynku jest ogromny wybór żarówek od zwykłych, przez te, które świecą mocniejszym światłem: +30%, +50%, +90% czy nawet +110%. Można także wybrać żarówki ksenonowe (niebieskie, których barwa świecenia jest wyższa, a więc światło bielsze). Pamiętać należy przede wszystkich o tym, aby obie żarówki były takie same, co pozwoli uniknąć mandatu.
4.Stan instalacji
Ogromny wpływ na trwałość żarówek samochodowych ma stan instalacji elektrycznej, a w szczególności napięcie w instalacji. Jeżeli jest zbyt wysokie trwałość żarówek drastycznie spadnie. Nominalną trwałość każdej żarówki mierzy się przy napięciu 13,2 V, ale spora część samochodów ma napięcie sięgające nawet powyżej 14 V.
5-procentowy wzrost napięcia przekłada się na 15-procentowy wzrost mocy światła, ale i na 50-procentowy spadek trwałości żarówki. Na szybsze zużycie przy dużym napięciu narażone są zwłaszcza żarówki dające więcej światła. Natomiast 5-procentowy spadek napięcia przekłada się duży spadek mocy świetlnej.
JAK POPRAWIĆ JAKOŚĆ OŚWIETLANIA
Przede wszystkim należy kupować żarówki w sprawdzonych sklepach motoryzacyjnych, od pewnych sprzedawców.
W sezonie jesienno-zimowym warto stosować żarówki dające więcej światła, które poprawią widoczność na drodze i poboczu zwiększając tym samym bezpieczeństwo Nasze jak i pieszych.
Dobrym przykładem są produkty marki OSRAM z serii Night Breaker http://www.olejesamochodowe.com.pl/szukaj/n2WKxeS8/ , które zwiększają zasięg widzenia nawet do 40 m w porównaniu ze standardową żarówką, dają do 110% światła więcej przy napięciu 12V i mocy 60/55W w żarówkach H4 (lub 55W przy żarówkach H1, H3 czy H7).