Jak dobrać odpowiednie filtry do samochodu?
1. Jakie są rodzaje filtrów samochodowych i jak często je wymieniać?
Wszystkie filtry należy wymienić po zakupie używanego samochodu, gdyż nie możemy być pewni kiedy ostatnio były wymieniane.
FILTRY OLEJU
Filtry oleju oczyszczają oleje z cząsteczek stałych, takich jak kurz, ścier metalowy, osady węglowe, cząsteczki sadzy, itp. Są stosowane dla oleju silnikowego, hydraulicznego i w automatycznych skrzyniach biegów.
Istnieją 2 rodzaje filtrów oleju: puszkowe filtry olejowe oraz wkłady filtrów oleju.
* Puszkowy filtr oleju składa się z obudowy filtra i jego wkładu. Podczas wymiany serwisowej wymianie podlega całość.
* Wkłady filtrów oleju są albo umieszczane w swoich obudowach lub zintegrowane bezpośrednio w silniku, w systemie cyrkulacji oleju. Są szczególnie bezpieczne dla środowiska naturalnego ponieważ tylko wkład olejowy jest wymieniany. Obudowa i zawory pozostają na bloku silnika. Wkłady filtrów oleu powinny być doskonałe dopasowanie po zamontowaniu co zagwarantuje, że filtry będą one kompletnie wolne od wycieków.
Jak często wymieniać?
Filtr oleju powinien być wymieniany podczas każdej wymiany oleju silnikowego .
Olej silnikowy smaruje wszystkie ruchome i funkcjonalne części silnika. W rezultacie spalania, zanieczyszczenia oraz pozostałości po procesie spalania, takie jak sadza, trafiają do oleju silnikowego. Zanieczyszczają one olej i powodują wzrost jego lepkości. To zaś oznacza, że dystrybucja oleju wewnątrz silnika nie jest już tak wydajna, co prowadzi do spadku ochrony antykorozyjnej. Innym zauważalnym wynikiem jest spadek wydajności silnika (mocy) i wzrost zużycia paliwa. W najgorszym przypadku, silnik może ulec uszkodzeniu.
FILTRY POWIETRZA
Przeznaczenie i działanie
Filtry powietrza projektowane są obecnie specjalnie do konkretnych modeli silników nie tylko pod względem wymiarów wkładu i kształtu obudowy. Cząstki zanieczyszczeń zatrzymywane są w nich przez specjalny materiał o porowatej, włóknistej strukturze. Jest on niewrażliwy na zawilgocenie wodą, a nawet olejem i ma odpowiednio dobraną przepustowość zależną od grubości włókien i gęstości ich rozmieszczenia. Filtracja nie odbywa się jednak wyłącznie na zasadzie sita, lecz wykorzystuje również takie zjawiska fizyczne, jak bezwładność odrzucająca drobiny pyłów na zewnątrz zakrętów pokonywanych przez mikroskopijne strużki powietrza, a także rozmaite siły przyciągające odwirowane pyłki do włókien. Dzięki temu skutecznie zatrzymywane są zanieczyszczenia na tyle drobne, że przy powolnym ruchu mogłyby swobodnie przenikać przez pory struktury.
Jak często wymieniać?
W samochodach o nowszej konstrukcji wymiana nie jest wymagana częściej niż co 20-30 tysięcy przejechanych kilometrów. Opłaca się jednak wymianę tę przyspieszyć, gdy pojazd eksploatowany jest na drogach o znacznym zapyleniu. W większości pojazdów na polskich drogach, wymiany dokonuje się co 10 – 15 tysięcy kilometrów .
Nieodpowiedni, czyli nadmiernie zanieczyszczony lub nieprofesjonalnie dobrany filtr powoduje wyraźny spadek osiągów silnika. Procesor sterujący układem wtrysku benzyny dobiera jej dawki do rzeczywistych ilości zasysanego powietrza. Każde zmniejszenie przepustowości filtru działa więc jak przymknięcie przepustnicy. W silnikach wysokoprężnych podobnym objawom towarzyszy jeszcze marnowanie paliwa i zwiększona zawartość sadzy w spalinach. Zużyty filtr lub niskiej jakości, oznacza gorszą skuteczność filtracji, co wpływa bezpośrednio na szybsze zużycie wewnętrznych części silnika.
FILTR KABINOWY
Stosowany jest standardowo we wszystkich samochodowych urządzeniach klimatyzacyjnych. Może być jednak stosowany również w pojazdach bez klimatyzacji jako część zespołu ogrzewania i wentylacji.
Zadaniem filtrów kabinowych jest oczyszczanie powietrza pobieranego z zewnątrz dla przewietrzania przedziału pasażerskiego w samochodach osobowych lub kabiny załogi w pojazdach użytkowych. Stosowane są obecnie dwa rodzaje tego typu filtrów:
- standardowe z wkładem papierowym zatrzymującym nawet kilku mikronowe cząsteczki pyłów mineralnych i organicznych
- węglowe z aktywną warstwą absorbującą oprócz pyłów także zanieczyszczenia gazowe, np. spaliny, smog, nieprzyjemne zapachy.
Pierwszy rodzaj zwiększa komfort podróżowania osobom cierpiącym na rozmaite alergie, co w przypadku kierowców przekłada się bezpośrednio na bezpieczeństwo jazdy. Drugi dodatkowo eliminuje biochemiczne przyczyny przyspieszonego zmęczenia, dyskomfortu i psychicznej dekoncentracji.
Oba rodzaje filtrów dają oczekiwane efekty tylko wtedy, gdy cała wymiana powietrza odbywa się z ich udziałem, czyli nie mogą być stosowane równocześnie z dodatkowymi kanałami nawiewnymi, bądź otwartymi oknami bocznymi lub dachowymi.
Jak często wymieniać?
Zanieczyszczenia osiadające na przegrodzie filtracyjnej zmniejszają stopniowo jej przepuszczalność. Amatorskie i doraźne sposoby „regeneracji” (na przykład przedmuchiwanie w odwrotnym kierunku) nie są w stanie procesów tych odwrócić. Dlatego wkłady filtrów kabinowych wymagają regularnej, okresowej wymiany. Jej częstotliwość producenci określają przeważnie na 15 000 km przebiegu pojazdu lub raz do roku, zależnie od tego, który z wymienionych warunków zostanie spełniony wcześniej. Najodpowiedniejszą porą wymiany jest jesień, ponieważ zimą filtr jest, co prawda, najmniej potrzebny, ale powinien też wtedy odznaczać się największą drożnością.
Zaniedbanie wymiany filtru przynosi gorsze skutki, niż jego całkowity brak. Nagromadzone zanieczyszczenia stają się bowiem pożywką dla drobnoustrojów wywołujących nieprzyjemne zapachy, a u osób wrażliwych również reakcje alergiczne. Zatkany wkład ogranicza wymianę powietrza we wnętrzu nadwozia, co powoduje uciążliwy dla podróżnych wzrost stężenia dwutlenku węgla, a w okresie chłodów także intensywne skraplanie się pary wodnej na wewnętrznych powierzchniach szyb, czyli niebezpieczne pogorszenie widoczności.
FILTR PALIWA
W nowoczesnych samochodach część ta ma formę hermetycznie zamkniętej plastikowej lub metalowej kapsuły z króćcami do przewodów paliwowych. Filtry benzyny umieszczane są zwykle w pobliżu zbiornika paliwa, a filtry oleju napędowego w komorze silnika, czasem jako stałe elementy osprzętu z wymiennymi wkładami.
Filtry paliwa służą do zatrzymywania zanieczyszczeń stałych (w przypadku filtracji oleju napędowego także cząsteczek wody). Filtry oleju napędowego wyposażane są więc zawsze w dodatkowe odwadniacze odstojnikowe umieszczone w dolnej części obudowy i dlatego muszą być montowane w pojeździe w pozycji pionowej. Mają też czasem konstrukcję dwustopniową z podziałem na oczyszczanie zgrubne i dokładne. W obu przypadkach do oddzielania cząstek stałych używane są wkłady ze specjalnego papieru filtracyjnego.
Jak często wymieniać?
Filtry paliwa lub same ich wkłady podlegają okresowej wymianie z częstotliwością określoną przez producenta samochodu (przeważnie co 40 do 60 tysięcy kilometrów przebiegu).
Przy silnikach wysokoprężnych dodatkową czynnością obsługową (wykonywaną na ogół po każdych 20 tysiącach przejechanych kilometrów) jest opróżnianie odstojnika filtru ze zgromadzonej w nim wody.
Wspomniane cykle obsługowe odnoszą się do pojazdów prawidłowo eksploatowanych. Wkład filtrujący może jednak utracić swą drożność znacznie wcześniej, jeśli w samochodzie używane jest paliwo o nieodpowiedniej jakości.
Opóźniona wymiana filtru wpływa niekorzystnie na pracę silnika, ponieważ otrzymuje on coraz mniej paliwa. Zastosowanie filtru o niskiej jakości skutkować może przedostawaniem się twardych okruchów i wody do delikatnych części instalacji wtryskowej powodując ich przyspieszone zużycie.
Dokonanie wymiany najlepiej jest zlecić kompetentnemu serwisowi, ponieważ do łączenia króćców z przewodami paliwowymi potrzebne są przeważnie specjalne narzędzia. Nieprawidłowe zmontowanie tych połączeń może spowodować w samochodach z silnikami wysokoprężnymi poważne kłopoty związane z zapowietrzeniem układu wtryskowego, w benzynowych zaś wycieki paliwa i niebezpieczeństwo groźnego pożaru.
2. Jak dobrać odpowiednie filtry (katalogi filtrów ON LINE) ?
Jeżeli nie wiesz, które filtry będą pasowały do Twojego samochodu, skorzystaj z poniższych katalogów on-line . Pozwolą Ci one w kilka minut dobrać odpowiednie filtry.
Oferujemy Państwu w Naszym sklepie filtry 3 producentów: Filtron, Mann oraz Kager.
Jeżeli masz jakieś wątpliwości lub pytania, jeżeli nie znalazłeś filtra, który Cie interesuje - skontaktuj się z naszym Biurem Obsługi Klienta.
Katalogi filtrów on-line:
Wpisz symbol szukanego filtra (np.: OP 570, AP 050, W 712/22 ) w polu SZUKAJ z lewej strony menu na www.olejesamochodowe.com.pl Sklep wyszuka filtr oraz poda jego zamienniki oraz ceny, abyś mógł w łatwy i przejrzysty sposób wybrać produkt odpowiedni dla Ciebie.